Tania energia? Prosto ze słońca

Powoli kończą się światowe zasoby tradycyjnych paliw, wykorzystywanych do produkcji energii. Świat szuka rozwiązań, które będą nie tylko ekonomiczne, ale też przyjazne dla środowiska. Coraz chętniej wykorzystywane są elektrownie słoneczne, które produkują energię z promieni słonecznych.

 

Podstawą działania elektrowni słonecznych są ogniwa fotowoltaiczne, które promieniowanie słoneczne zamieniają na energię elektryczną. A wszystko za pomocą specjalnie skonstruowanego mechanizmu, opartego na tradycyjnym budulcu – krzemie. Pojedyncze ogniwo ma niewielkie możliwości ,dlatego łączy się je w specjalne moduły. Im jest ich więcej, tym więcej energii są w stanie wyprodukować.

 

Do zakładów i do domków

Elektrownie słoneczne pracują wydajnie przez cały rok. Oczywiście, w naszych warunkach klimatycznych, ich sprawność w porze letniej jest dużo większa niż w sezonie zimowym. Ale nic straconego – na rynku dostępne są urządzenia, które pozwalają na gromadzenie energii wyprodukowanej ze słońca. Elektrownie słoneczne, wbrew pozorom, nie służą tylko na wielką skalę, przy zaopatrywaniu w energię wielkiego przemysłu czy budynków urzędów i instytucji. Coraz bardziej popularne są mini-elektrownie słoneczne, które można zainstalować na dachu budynku wielorodzinnego lub domku jednorodzinnego. Na to rozwiązanie decyduje się coraz więcej właścicieli większych i mniejszych posesji. Odpowiednio dobrane instalacje są w stanie bez problemu zaspokoić potrzeby mieszkańców na ciepłą wodę i energię elektryczną. Jedynym mankamentem tego doskonałego rozwiązania jest cena.

 

Oszczędzaj z elektrownią słoneczną

Ogniwa fotowoltaiczne i tworzone z nich elektrownie słoneczne to spory jednorazowy wydatek. Można jednak starać się o dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, który zwraca niemal połowę kosztów inwestycji. Pozostałe koszty zwracają się podczas użytkowania elektrowni słonecznych. Już po kilku latach taka inwestycja to czysty zysk, odczuwalny podczas comiesięcznego płacenia rachunków.

1 komentarz

    • Kati, 02-12-2016, 18:57

    Hm ciekawa sprawa. Rzeczywiście panele słoneczne na dachach to świetna sprawa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.