Jingle radiowe

Jingle radiowe to charakterystyczne krótkie utwory muzyczne. Najczęściej są to bardzo krótkie piosenki, ale mogą to być także specjalne odgłosy, nagranie lektora lub podobne efekty. Jingle są wykorzystywane jako przerywnik transmisji. Bardzo często charakteryzują daną stację.26

Jeśli prowadzisz własne amatorskie radio to powinieneś bliżej zainteresować się tematyką jingli radiowych. Jest to świetny sposób na nadanie swojemu radiu odrobinę oryginalności. Tym bardziej, że korzystając z biblioteki dźwięków powinieneś być sam w stanie stworzyć prosty efekt, który będzie charakteryzował Twoją własną stację radiową. Dzięki temu nie musisz posiadać dodatkowych środków finansowych, aby móc sobie pozwolić na tego typu przerywnik transmisji. Ważne jest też, że samodzielna produkcja jingli radiowych przynosi wiele satysfakcji.

Oczywiście jingle w postaci nagrania muzycznego są o wiele trudniejsze do stworzenia, ponieważ wymagają zatrudnienia muzyka. Odradzam też wykorzystywanie fragmentów już istniejących piosenek tak jak to robiły radia w latach dziewięćdziesiątych, ponieważ możesz mieć problemy z prawem autorskim, o którym ostatnio tak głośno. Najlepiej wykorzystać jakiś ciekawy efekt dźwiękowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.