Panele słoneczne czy pompa ciepła? Co wybrać?

panele słoneczne

panele słoneczne

Jako, że ogrzewanie domu w naszym kraju jest koniecznością podczas chłodniejszych miesięcy i wiąże się to z niemałymi wydatkami, warto rozważyć alternatywne źródła energii. Prąd, olej opałowy czy gaz płynny to jedne z najkosztowniejszych paliw. W celu obniżenia kosztów ogrzewania można zastosować kolektory słoneczne czy też pompę ciepła. Które rozwiązanie będzie korzystniejsze?

Panele słoneczne czy pompa ciepła?

Panele słoneczne sprawdzą się w domach, w których woda użytkowa ogrzewana jest olejem, gazem czy prądem. Na rynku dostępne są zarówno kolektory samodzielnie zapobiegające przegrzewom oraz takie, które wymagają zapewnienia stałego odbioru ciepła z instalacji solarnej. Z kolei pompa ciepła zalecana jest w przypadku braku wystarczającego miejsca na zamontowanie kolektorów słonecznych czy niemożności optymalnego ich ustawienia. Jest to idealna opcja w instalacji z kotłem na paliwo stałe. Jeśli nie uśmiecha nam się ingerowanie w otoczenie domu czy też często wyjeżdżamy latem, pozostawiając dom pusty, pompa ciepła jest lepszym rozwiązaniem niż kolektory.

W przypadku pompy ciepła można liczyć także na mniejsze koszty montażu instalacji. Z kolei kolektory słoneczne zapewniają nam większe oszczędności na ogrzewaniu. Niezwykle istotne jest także to, że pompy ciepła instalowane są wewnątrz budynku, a wszelkie odwierty ukryte są pod ziemią. Z kolei kolektory słoneczne są narażone na działanie czynników zewnętrznych. Pod wpływem ujemnych temperatur dochodzi do kruszenia uszczelek, wilgoć zaś przyśpiesza korozję, a promieniowanie słoneczne osłabia całą konstrukcję.

W porównaniu z kolektorami słonecznymi pompa ciepła daje większe korzyści. Jest łatwa w montażu, stosunkowo niedroga, a jej praca nie jest ściśle uzależniona od ilości promieniowania słonecznego. Ponadto nie trzeba obawiać się przegrzewami w instalacji.

 1. Bardzo konkretny wpis. Niedawno stanąłem przed podobnym dylematem. Zagłębiłem się w temat i porozmawiałem z przyszłymi sąsiadami. Wyniki rozmów były takie, że pompy ciepła w Gdańsku są bardzo popularne. Dlatego też postanowiłem zainwestować w to rozwiązanie. Myślę, że koszta bardzo szybko mi się zwrócą.

  • Karol, 18-12-2018, 10:43

  U mnie z kolei sąsiedzi polecali wentylację mechaniczną posiadającą rekuperator. Po pierwsze dostarcza świeże powietrze do domu, ale również wspomaga ogrzewanie utrzymując ciepło w szczelnie budowanych domach. Taka energooszczędność jest mi na rękę, zwłaszcza że widać to na rachunkach.

  • Arek, 23-05-2019, 08:07

  Obie instalacje grzewcze często pojawiają się na Śląsku. Sam jestem zwolennikiem paneli słonecznych, które użytkuje już kilka lat. W zupełności wystarczają do ogrzania całego domu, nawet zimą. Taka inwestycja bardzo szybko się zwraca, ale tylko gdy jest dobrze wykonana 🙂

 2. Ja z kolei uważam, że dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie jednocześnie pompy ciepła i paneli fotowoltaicznych i właśnie to zastosowałem u siebie w domu. Ekologicznie, ekonomicznie, czysto i bezobsługowo — szczerze polecam.

  • Franek, 21-08-2019, 11:38

  Ciekawy wpis. Pozostanę jednak przy fotowoltaice, ta technologia rozwinęła się w ostatnim czasie, i to bardzo mocno. Prądu zostaje na cały rok, i to z dużą rezerwą, nawet przy częstym ocieplaniu budynku. Polecam też latarnie hybrydowe, sam korzystam i muszę przyznać, że nawet nie spodziewałem się aż tak dobrych wyników. Zupełnie samowystarczalna technologia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.