Obróbka filmu z Vegas Pro

Edycja wideo - Sony Vegas Pro 16

Edycja wideo – Sony Vegas Pro 16

W dzisiejszych czasach, kiedy to smartfony przewyższają jakością najwybitniejsze dzieła Bergmana każdy może zostać filmowcem. Filmowcem w pełnym tego słowa znaczeniu! Samemu możemy bez trudu wyreżyserować, nakręcić a potem zmontować klip.

Skupmy się na tym ostatnim, nadającym spójność etapie. Na rynku dostępnych jest wiele programów, które umożliwiają obróbkę wideo. Jednym z częściej wybieranym przez amatorów jest Sony Vegas Pro 16. Przyjrzyjmy się mu, nie unikając porównań z jego kolegami po fachu!  Proces tworzenia filmu wcale nie wymaga skomplikowanej machinerii. Wystarczy wspomniany wcześniej smartfon i komputer z nie najgorszą kartą graficzną. Większość dostępnego oprogramowania jest kompatybilna z dostępnymi na rynku systemami operacyjnymi. Oczywiście, jak ze wszystkimi programami jedne lepiej działają na Macach a inne na PC-tach. Doskonałym przykładem jest Final Cut Pro na którym zmontowana jest większość vlogów amerykańskiej strefy Youtube`a. Program pomimo wielu zalet popularność zdobywa jedynie na systemach z nadgryzionym jabłkiem.

Pc-towa odpowiedź to między innymi Adobe, w którym można zdziałać cuda, ale jest nieprzyzwoicie drogi. Prawie jak Final Cut. Doskonałą alternatywą, coraz częściej wybieraną przez użytkowników Windowsa jest Vegas Pro 16. Program ten, który wyszedł ze stajni Sony`ego skupia w sobie wszystkie niezbędne dla filmowca funkcje i narzędzia. Cenowo też wypada całkiem nieźle na tle innych programów do obróbki wideo. Vegas Pro początkowo doskonalony był przez studio Sony Creative Software. Potem pieczę nad projektem przejęło niemieckie Magix. Korzystając z programu nie sposób nie odnieść wrażenia, że jednak podstawy i założenia z kraju kwitnącej wiśni zostały, całe szczęście zachowane.

Program opiera się na nieliniowym montażu wideo. Sposób ten umożliwia edytowanie i poprawianie każdego fragmentu klipu, kiedy tylko mamy na to ochotę. Samo środowisko, choć na pierwszy rzut oka wydaje się skomplikowane jest wysoce intuicyjne i kilka godzin pracy wystarczy na całkowite ogarnięcie większości funkcji. A tych jest niemało! Najnowsza wersja z 2018 roku Vegas Pro 16 umożliwia nam śledzenie postaci, doskonałą stabilizację, obsługę HDR, obróbkę materiałów 360 oraz interaktywny storyboarding. Oprogramowanie daje nam możliwość korzystania z ogólnodostępnych efektów i wtyczek oraz ich nieustanne aktualizowanie.

Ogromną zaletą Vegas Pro jest bezproblemowe wsparcie dla wielu formatów m.in: AAC, AVI, WMV, MPEG-4 oraz możliwość otwierania innych projektów zapisanych w np. Final Cut czy też DaVinci Resolve. Powstawanie filmu to długotrwały proces, którego powodzenie w dużej mierze zależy od użytego oprogramowania i naszych zdolności. Nauka profesjonalnego sklejania filmów może być wspaniałą przygodą trwającą przez całe życie. Nie ważne jest czy chcesz stworzyć filmik z wakacji, czy przymierzasz się do jakiegoś Oskarowego dzieła. Zabawa w Vegas Pro może być ogromną przyjemnością i sprawić Ci dużo frajdy.

Takie też założenie jest nieliniowych programów do edycji wideo. W sieci znajdziesz mnóstwo tutoriali i poradników, dzięki którym nawet najbardziej efektowne przejścia czy efekty opanujesz z łatwością. Do obsługi programu nie jest nawet konieczna dobra znajomość języka angielskiego. Wchodząc w środowisko filmowe i tak będziesz musiał nauczyć zupełnie nowego słownictwa. Renderowanie, maskowanie, cięcie i synchronizację zdecydowanie polecamy rozpocząć od Vegas Pro 16. Dołącz do nas już dziś!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.